בואו לקרוא ולדעת על כל היבטי המס הכרוכים ביציאה לעבודה בחו"ל וחזרה לישראל הכסף שהרווחתם...
שיקולי מס הכרוכים בעבודה בחו"ל – חשוב לדעת!
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
חיפוש באתר
יצירת קשר
מאמרים אחרונים

שיקולי מס בעת עבודה בחו''ל

Hebrew
תאריך: 09/06/2014 10:46   

תהליך קבלת החלטה על מעבר לעבודה בחו"ל או על פתיחת עסק בחו"ל הופך לעיתים למורכב וזאת לאור שיטת המיסוי הפרסונאלית, הנוהגת כיום בישראל.

חשוב לדעת, כי בהיבט המס קיימים הבדלים בין עובד שכיר שחלק או מרבית עבודתו מתבצע בחו"ל לבין עובד עצמאי שהחליט להקים חברה או לפתוח עסק בחו"ל.

משקיעים רבים נוהגים להקים עסקים במדינות בהן המס השולי (מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות) נמוך מאשר בישראל, על מנת להוזיל עלויות בהקמת עסק.

הנהירה של משקיעים לחו"ל מתרחשת, בין היתר, משום ששווי המס במדינת ישראל הוא בין הגבוהים בעולם, כך שמשקיעים מתקשים לחסוך בעלויות באופן זה.

קיראו בהרחבה על: רילוקשיין

בעקבות המעבר של משקיעים רבים לחו"ל שונתה שיטת המיסוי בארץ מגישה טריטוריאלית לגישה פרסונאלית, אשר קובעת שכל תושב ישראל אשר יקים עסקים בחו"ל ימוסה לפי שיטת המיסוי הישראלית. בהתאם לשיטה הפרסונאלית, בעל עסק בחו"ל נדרש בתשלום מס גם למדינה בה נמצא העסק וגם למדינת ישראל.

תושב או לא תושב? מיסים בחול

שיטת המיסוי הפרסונאלית מחייבת במס כפול רק את מי שעיקר חייו מתנהלים בישראל ומוגדר כתושב ישראל.

הקביעה אם עיקר החיים הוא בישראל מתבצעת על פי בחינה היכן מתקיים מרכז חייו של הנישום במס - עוסק שמשלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות בישראל, משמע שעיקר עיסוקו במדינת ישראל.

אם מרכז החיים אינו בישראל ניתן לוותר על ההגדרה של תושב ישראל ובכך להימנע מתשלום המס הכפול.

לפני שמוותרים על תושבות ישראלית רצוי לבחון קודם מהן ההכנסות הכרוכות במס ואם הן מהותיות או שוליות - ככלל, ככל שההכנסה הכרוכה במס נמוכה יותר, כך פוחת הצורך בניתוק תושבות.

קיראו גם על: בריחת מוחות מהארץ

בבחינה של ההכנסות הכרוכות במס יש לנכות את המיסים בחו"ל והוצאות הנלוות הקשורות בעיסוק.

כיצד פותחים עסק בחו"ל?

בכדי שעסק בחו"ל יוכל להתחיל לפעול יש לרשום אותו במס ערך מוסף (מע"מ), לאחר מכן לפנות לפקיד שומה במס הכנסה כדי להודיע על העיסוק ובמקביל לעדכן את הביטוח הלאומי.

קיימות צורות שונות של דיווח למס הכנסה בגין עיסוק כעצמאי והדבר תלוי בסוג העיסוק וההכנסות בגינו. כך, יש עסקים שחייבים בדיווח שנתי למס הכנסה וכאלה שאינם חייבים בהגשת דו"ח.

לחצו כאן לטיפים לפני יציאה לעבודה בחו"ל

בנוסף, חשוב לציין כי קיים שוני בשיטת המיסוי בין מדינות שיש להן אמנת מס עם ישראל לבין מדינות שאין להן אמנת מס עם מדינת ישראל ועניין זה מצריך בדיקה מול רשויות המיסים בארץ.

שיטת המיסוי לתושבים חוזרים

שיטת המיסוי הפרסונאלית משתנה כאשר מדובר בתושב חוזר שמרבית או חלק מהכנסותיו בחו"ל וחזר לארץ לאחר שהות של עשר שנים לפחות בחו"ל.

החל משנת 2008 נכנסה לתוקף ביוזמת משרד הקליטה והעלייה תקנה הקובעת, כי אותם תושבים חוזרים לא ישלמו מס על הכנסות מחו"ל מעסקים, נכסים או רווחים בחו"ל למשך עשר השנים הראשונות לשהותם בארץ, מיום העליה. לתושבים חוזרים קיימת גם "שנת הסתגלות" במהלכה תושב חוזר לא ייחשב לתושב ישראלי לעניין מס הכנסה .

 קרא כיצד ניתן להוציא רשיון נהיגה בינלאומי

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור